قسمت چهارم از دعا و آداب آن

 هفتم: پاکيزه و حلال بودن خوراک و پوشاک دعا کننده است، زيرا که دعای شايسته از عمل شايسته است، آيا عمل خوب و شايسته با حرام و پليدی جمع می شود؟
در قرآن می فرمايد: * يا ايها الرّسل کلو من الطّيّبات و عملوا صالحا * «ای پيامبران از غذاهای پاکيزه و حلال ميل کنيد و عمل شايسته انجام دهيد.» در اين آيه شريفه ميان عمل شايسته و خوردن غذای حلال و پاکيزه ملازمه برقرار است.
پيامبر خدا(ص) فرمود: کسی که دوست دارد دعايش مستجاب شود غذا و کسب خود را پاک و حلال نمايد. در حديث ديگر آمده است: خوراکت را پاکيزه کن، و مال حرام را وارد شکم خود نکن. در روايت ديگر آمده است: کسب و کار خويش را پاکيزه و حلال کن تا دعای تو مستجاب گردد، زيرا هنگامی که انسان لقمه حرامی را در دهانش می گذارد دعای او تا چهل روز مستجاب نمی شود.
در حديث قدسی آمده است: (ای بنده من) از تو دعا کردن و بر من اجابت است، و دعائی از من پوشيده نمی شود جز دعای کسی که از حرام می خورد.
مولای ما امام صادق(ع) فرمود: کسی که دوست دارد دعای او مستجاب شود، بايد کسب و کارش را پاکيزه و حلال کند. در روايت ديگر فرمود: کسی از شما که می خواهد دعايش مستجاب شود بايد کسب و کارش را پاکيزه و حلال کند، و خود را از حق مردم برهاندُ زيرا خداوند متعال دعای کسی را که در شکمش حرام باشد يا حق مردم بر ذمّه اوست، بالا نمی برد و مستجاب نمی کند.

هشتم: حقوقی که از مردم به عهده دارد ادا کند.
مولای ما امام صادق(ع) فرمود: همانا خدای متعال می فرمايد: به عزّت و جلالم سوگند، دعای مظلومی که مورد ستم واقع شده در حالی که خود او چنين ستمی را به ديگری انجام داده، مستجاب نمی کنم.
مولای ما امير مومنان علی(ع) فرمود: خداوند به عيسی بن مريم وحی فرمود: به گروه بنی اسرائيل بگو: من دعای کسيرا که در نزد او حق مردم است نمی پذيرم.

نهم: گناه مانع براورده شدن حاجت است.
امام باقر(ع) فرمود: بنده ای از خدا حاجتی مسألت می نمايد، از شأن بنده اين است که حاجت او به زودی يا بعد از مدت زمانی برآورده شود، اما بنده مرتکب گناه می شود، خداوند متعال به ملکی می فرمايد: حاجت او را برآورده نکن و او را از آن محروم نما زيرا که او تعرض به غضب من کرد و سزاوار محروميت از جانب من شد.

دهم: حسن ظنّ به اجابت دعا داشته باشد.
مقصود از حُسن ظنّ طلب يقين است، زيرا که خلف وعده از حضرت باری تعالی محال است، و هرگز تحقق نمی پذيرد و طبق آيه * اُدعونی أستجب لکم * « مرا بخوانيد تا شما را اجابت کنم » خداوند امر به دعا نموده و استجابت آن را ضمانت کرده است، پس خلاف وعده نمی کند. همچنانکه در قرآن کريم می فرمايد: « اين وعده الهی است و خدا در وعده خود خلاف نمی کتد، ولی اکثر مردم نمی دانند. » چگونه خلف وعده می کند در حالی که او بی نياز و توانا و مهربان و رحيم و بزرگوار است؟
در حديث است: هنگامی که خواستی دعا کنی با قلب خود به درگاه حضرتش روی آور، آنگاه باور به اجابت داشته باش.

يازدهم: اصرار و پافشاری در دعا کند.
علامه مجلسی رحمه الله آن را از آداب و شرايط دعا ذکر نموده و فرموده است: در کتاب آسمانی قبل از قرآن آمده است: « از دعا خسته و ملول مشو، زيرا که من از اجابت خسته و ملول نمی شوم. »
عبد العزيز از امام صادق(ع) روايت می کند که حضرتش فرمود: هنگامی که بنده دعا می کند، خداوند در حال اجابت حاجت او می باشد ماداميکه عجله و شتاب نکرده ( و دست از دعا برندارد ). همچنين از آن حضرت روايت شده که فرمود: هنگامی که بنده با عجله و شتاب حاجتش را بخواهد، خداوند متعال می فرمايد: بنده ام عجله می کند، آيا گمان می کند که نيازهايش در دست غير من است؟
پيامبر خدا(ص) فرمود: خداوند سائل مصّر و پافشاری کننده را دوست دارد.
وليد بن عقبه هجری روايت کرده و می گويد: از امام باقر(ع) شنیدم که می فرمود: به خدا سوگند، هيچ بنده مومنی در حاجت خود به خداوند متعال اصرار و پافشاری نمی کند مگر آنکه خداوند حاجت او را برآورده می کند.

ادامه دارد

/ 6 نظر / 13 بازدید
زهرا

سلام....بسیار خواندنی بود...التماس دعا

حذيفه

منم گرفته بکف نقدجان، تويی نقاد * منم اسير صروف زمان، تويی صراف*شها بمصرحقيقت، تو يوسف حسنی * من و بضاعت مزجاه و اينکلافهء لاف... محيط بحر مکارم زشعبه ء هاشم* مدار فخر اکارم زآل عبد مناف*بسوی روی تو چشم اميد دشمن و دوست* بگرد کوی تو اهل وفاق و اهل خلاف.... اگر حضور يوسف ابن يعقوب در مجلس زنان و زليخائيان باعث شد كه دست از ترنج نشناسند،اما حضور يوسف فاطمه(س) در كوچه و بازارها مردان را مبهوت زيبايی خود ميكرد و ازدحام جمعيت راهها را می بست. دوست عزيز ! طاعاتتان قبول و عيد شما مبارك.

حذيفه

اللهی من ذالذی ضاق حلاوه محبتک فرام منک بدلا

مهدیار

تقديم به روح بلند و «محمود»ی که جان مرا با نام حضرت مهدی عليه السلام پيوند داد. آن طلايه دار آفتاب؛ فريادگر بزرگ عرصه های انتظار؛ آموزگار مبانی مهدویت؛ سرداری بزرگ از خيل مزبانان تشيع.

shamim

سلام...............لذت بردم..خدايا مارو لایق اقامون وشهادت در رکابش قرار ده.بفدای مولای غريبمون.يامولا علی ادرکنا بظهورالحجة

طلبه نت

سلامع عليكم....طاعات قبول .....انشا الله حتما لينك به مناطره خواه كرد...