دعا و آداب آن

با عرض سلام.

دوستان عزيز در اينجا قصد دارم کمی در مورد دعا کردن و شرايط و آداب دعا مطلب بنويسم چرا که بی مناسبت اين ايام هم نیست و از طرفی ماه مبارک رمضان را در پيش داريم و چه بهتر که در اين اوقات روحانی زمانی که می خواهيم دست نياز به سوی خالق بی نياز برداريم کمی هم با آداب دعا کردن آشنا باشيم روشن است که دعا کننده اگر با رعايت آداب آن دعا کند آثار عجيبی در رسيدن به حاجات خود خواهد ديد.

آنچه از احاديث شريفه بدست می آيد اين است که هر فردی چه سالم و چه مبتلا نيازمند دعا است و فايده دعا اين است که دعا بلائی را که انسان به آن گرفتار شده است بر طرف می کند . بدی و ناگواری را که در راه است از او برمی گرداند يا سودی را که انسان در جستجوی آنست به سوی او جلب می نمايد و خيری که موجود است ثابت و استوار نموده و همیشگی می کند و از زوال و نابودی نگه می دارد.

پيامبر خدا(ص) می فرمايد: آيا شما را به سلاحی که از دشمنانتان رها کرده و رزق و روزی شما را زیاد می کند راهنمائی نمايم؟ عرض کردند: آری ای رسول خدا. فرمود: شب و روز پروردگارتان را بخوانيد زيرا که اسلحه مؤمن است.

امير مؤمنان علی(ع) فرمود: دعا سپر مؤمن است، و زمانی که دری را زياد بکوبی در به روی تو باز می شود.

امام صادق(ع) فرمود: دعا مؤثر تر از نفوذ نيزه آهنين است.

امام کاظم(ع) فرمود: بر شما باد به دعا، زيرا دعا و درخواست از خدای متعال، بلا را رد می کند، بلائی که مقدر شده و حکم الهی بر آن جاری شده و فقط مهر و امضا بر آن زده نشده، پس اگر خدا به بر طرف کردن چنين بلائی خوانده شود و از باری تعالی برگرداندن آن خواسته شود، خدا آن را بر می گرداند.

زراره از امام باقر(ع) نقل می کند که حضرتش فرمود:

آيا شما را به مسئله ای که رسول خدا(ص) در آن استثنا نفرمود راهنمائی کنم؟ عرض کردم: آری. فرمود: دعا قضای حتمی و امضاء و محکم شده را بر می گرداند، و حضرت انگشتان مبارک خود را (به علامت نشان دادن کار محکم شده) بهم چسباند.

امام سجاد(ع) فرمود:

همانا دعا و بلا تا روز قيامت کنار هم هستند (يعنی يکی از آن دو حتما بايد واقع شود)، همانا دعا بلائی را که حتمی و محکم شده است بر می گرداند.

باز حضرت در کلامی ديگر فرمود: دعا بلای نازل شده و نازل نشده را بر می گرداند.

ادامه دارد

/ 11 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آشنا خلوت گزيده

سلام! من هم با حذيفه موافقم. شاید دلیلش گناه و ... باشد. اللهم اغفرلی الذنوب التی تغیر النعم.

مهدیار

سلام ... از لطف شما سپاسگذارم

آبي بيكران

سلام! وبلاگ رديفيه! يک سر هم به قسمت مذهبی اين سايت بزنيد! www.persiantalk.com با تشكر

قصه شوق

سلام سيد جان! چطوري دوست گرامي؟ خدا كند كه در ماه رمضان توفيق مناجات و دعا، داشته باشيم. انشاء الله.

بهرامی

سلام... مطلب دعا رو از اول شروع کردم به خوندن.... الان ميخوام برم سراغ قسمت دوم... تا اينجاش که خيلی خوب بود... التماس دعا

وحيد حبيبي

با عرض سلام و خسته نباشيد بلاگ خوبی داريد همه چيز را برای رضای خدا بنويسيد تبليغ کنيد . التماس دعا به بلاگ من هم سری بزنيد

alireza

با سلام و خسته نباشيد از شما ميخواهم هر وقت که بهترين حال روحانی را ژيدا کرديد برای آقا امام زمان دعاکن خداحافظ

sara

سلام عليکم انا من لبنان هل تقبلوا ان اکون معکم

sara

سلام عليکم