قسمت سوم از دعا و آداب آن

شرط چهارم: حضرات معصومين(ع) را شفيع قرار دهد.
مولای ما حضرت امام کاظم(ع)فرمود: اگر به سوی خدای متعال نياز داری، بگو:
اَلّهُمّ َإني أسألُکَ بِحَقّ محَمّدٍ وَ عَليٍّ، فَإنَّ لَهُما عٍندَکَ شَأناً مِنَ الشَّأن، وَ قَدراً مِنَ القَدرِ، فَبحَقِّ ذلِکَ الشَّأنِ فَبحَقِّ ذلِکَ القَدرِ أن تُصَليَ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ أن تَفعَلَ بی کَذا وَ کَذا .... .
« خداوندا همانا در خواست می کنم از تو به حق محمد و علی، زيرا که برای آن دو بزرگوار مقام و منزلتی (عظيم) در نزد تو است، و در پيشگاه تو دارای قدر و ارزش (مهم) هستند، پس به حق اين شآن و به حق اين قدر و منزلت، بر محمد و آل محمد(ع) درود فرست و حاجت من که فلان و فلان است برآورده فرما ». زيرا آن گاه که روز قيامت برسد هيچ ملک مقرّب و پيغمبر مرسل و مومن ممتحن باقی نمی ماند مگر اينکه در آن روز به آن دو نيازمند است.
در زيارت جامعه کبيره می خوانيم:
اَلّهمَّ إنی لَو وَجَدتُ شُفَعاءَ آقرَبَ إلَيکَ مِن مُحَمَّدٍ وَ اَهلِ بَيتِهِ الأخيار، اَلآئِمَّةِ الآبرارِ لَجَعَلتُهُم شُفَعائی ... .
خداوندا من اگر شفيعانی نزديک تر از محمد و آل محمد که همه آنان از اخيار عالم و پيشوايان نيکوکار هستند، به سوی تو می يافتم  آنها را به درگاه تو شفيع قرار می دادم ...
بديهی است که برای برآورده شدن حاجات بايد وسيله ای به پيشگاه الهی ببريم، زيرا که خدای متعال در قرآن مجيدبه اين مطلب دستور داده است، آنجا که می فرمايد: « وَابتَغُوا إلَيهِ الوَسيلَةَ » (برای تقرب به سوی او وسيله طلب کنيد) و هيچ وسيله ای به درگاه الهی نزديک تر از محمد و آل محمد(ع) نيست. و آن هم شفاعت آنها است.
در روايات متعددی بيان شده که مراد از وسيله در کلام الهی، همان ائمه معصومين(ع) هستند، و اين منافات ندارد که ما وسيله را به معنی نردبان و يا غير آن تفسير نمائيم (زيرا مقصود از نردبان در اينجا وسيله ترقی است)
در روايتی که از رسول خدا(ص) نقل شده، حضرتش می فرمايد:
هم العروة الوثقی و الوسيله إلی الله.
آنان ـ يعنی اهل بيت عصمت و طهارت(ع) - ريسمان محکم و مورد اطمينان و وسيله به سوی خدا هستند.
سپس اين آيه شريفه را تلاوت فرمود: « يا ايها الذين آمنو اتقوا الله وابتعوا اليه الوسيله»، ای کسانيکه ايمان آورديد از خدای بترسيد و به سوی او وسيله طلب کنيد.
احتمال دارد که صفت ايمان و تقوا شرط برای طلب وسيله به سوی حضرت باری تعالی باشد، چنانچه طلب وسيله بدون ايمان و تقوا فايده ای ندارد پس اگر هر دو در کنار هم باشند مفيد فايده خواهد بود زيرا که پذيرش ولايت ممکن نيست مگر با ايمان و تقوا.
پنجم: پيش از دعا به گناهان خود اعتراف کند.
در روايتی از امام صادق(ع) آمده است که حضرتش فرمود: همانا دعا اولش مدح و ثنا، آنگاه اعتراف به گناه و سپس خواستن حاجت است.
ششم: با قلب غافل و مشغول دعا نکند، بلکه به درگاه خداوند روی آورده و با توجه دعا نمايد.
چنانکه امام صادق(ع) فرمود: همانا خداوند متعال دعائی را که با قلب غافل انجام گيرد، مستجاب نمی کند، چون خواستی دعا کنی با قلب خود به او توجه کن آنگاه يقين به استجابت دعايت داشته باش.
زيرا کسيکه با فکر پراکنده خدا را می خواند در واقع دعا نمی کند، و دعائی پذيرفته نيست جز اينکه با توجه قلبی به سوی خداوند انجام گيرد.

ادامه دارد

/ 10 نظر / 11 بازدید
shamim

سلام خيلی وقت بود اينجا نيومده بودم اخه يادمه رفته بودين انگار ولی در هر صورت خوشحالم که هستين و من دوباره امدم اينجا.باید کلی مطلب بخونم....... .اين ايام التماس دعا.بفدای مولای غريبمون.يامولا علی ادرکنا بظهورالحجة

قصه شوق

سلام عليکم سيد جان! چطوری برادر؟ آخ که خيلی دلم برای دعا کردن تنگ شده است اما؛ «دارم اميد عاطفتی از جناب دوست ...» بگذريم! «می‌کند حافظ دعايی بشنو آمينی بگو: » اللهم عجل لوليک الفرج ... اللهم کثر اعوانه و انصاره ...

سجاد احمدی

سلام. با تبريک ماه رمضان ماه توبه و استغفار و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما. دوست گرامی وبلاگ من به روز شد.به من هم سر بزن التماس دعا و به اميد ديدار

خاله نسرين

با سلام و آرزوی توفیق .... بارالها، هستي جلوه اي از اعجاز آثار توست؛ به هر چه روي كنيم و در هر چه بنگريم، كلك خيال انگيز صنع تو در آن پديدار است. آنچه مي بينم نشانه اي است براي ادراك و آنچه مي فهمم دليلي است روشن براي پيروزي در آزمون هستي. هم همصحبتي با كريمانت صفابخش است هم مهرورزي با يتيمان، حكمت آموز و هم بخشش بر نيازمندان؛ توانگري. اين همه را مبارك گردان تا بر جلوه هاي رازناك تقديرت واقف گردم و از حيرت به درآيم و اهل يقين شوم.

anita robati

سلام دوست عزيزم به نظر من : همه انسانها بدون استثناودرهرشرايطي به دعا نيازداند دعايكي ازراههاي ارتباط با خداودفع بلاهاست.

anita robati

سلام دوست عزيزم ،به نظرمن انساني كه باخداارتباط نداشته باشد حتي اگردرخوشي ونعمت كامل باشد باز تنهاست وبلاهاي زميني وآسماني دركمين اوهستند پس چه بهتر كه هميشه بادعا به خالق يكتا ومهربانمان تكيه كنيم .

ت

تت

ت

تت

مينا

مابايدهميشه دعاكنيم

محمد

اميدوارم در روزقيامت شرمنده شهدانباشيم.